To stare powiedzenie świetnie wpisuje się w działania w social mediach. Prowadzisz fanpage, czy grupę a może masz stronę internetową? Cokolwiek robisz powinnaś tak przygotować ją, żeby była wizytówką Twojej małej, czy wielkiej firmy. Tutaj rozmiar nie ma znaczenia. Zasady dotyczą fanpage, gdzie chcesz sprzedawać bransoletki i traktujesz to  jako zajęcie dorywcze… czy też rozbudowanej marki, która jest Twoim głównym źródłem utrzymania.

W sieci działam od 8 lat, od półtora roku jest to moja praca na cały etat i niejedno widziałam (maj 2020)

I pomimo tego, że mam dwie firmy, dwa fanpage, dwie grupy i dwie strony internetowe ze sklepami… to ciągle się uczę, inspiruję tymi, którzy wiedzą więcej.I cały czas widzę, jak wiele ludzi nie uczy się wcale. Uważają, że jak sprzedali jedną parę oferowanych butów czy dwie bransoletki to są mistrzami i więcej przykładać się nie trzeba.

Drugą grupą są osoby, które wiedzą.. wiedzą, co mają w ofercie i wydaje im się, że nie muszą się spinać nad wyglądem, grafikami itp, bo jak oni wiedzą, to każdy wie. 

Nic bardziej mylnego. 

Praca w social mediach to tak naprawdę praca na full time. Nie ma, że boli.. nie ma, że dziś wrzuciłam post to uff, kłopot z głowy i następny wrzucę za tydzień. 

Pracę w social mediach można porównać do pracy w show biznesie – żeby istnieć, trzeba być! Muszą Cię widzieć, musi się dziać i musisz robić wrażenie.

Twój profil, Twój fanpage, Twoja grupa i sklep internetowy – musi zachęcać, wabić i nęcić. 

To pierwsze wrażenie musi być woow! Wszystko co klient zobaczy na pierwszy rzut oka pomaga mu  podjąć ważną decyzję – zostać, czy spierdzielać stąd? Decyzja, która często staje się Twoim być, albo nie być. 


Jednym z głównych problemów jaki obserwuję, jest brak wizualnej spójności na stronie, fanpage itp. 

Odpowiedz sobie na pytanie – “Co widzi w pierwszej kolejności klientka, która odwiedza moją witrynę?”

Jeśli nie wiesz, co mam nadzieję nie jest prawdą, to ja podpowiem.

– Logo

– Nazwa

– Zdjęcie w tle

– Post przypięty

– Informacje o firmie

To tak w skrócie, co widzi klientka. Niby nic, niby nie dużo, ale z doświadczenia wiem, że to masa możliwości, których nie wykorzystujesz. Nie wykorzystujesz, bo uważasz, że jak Ty wiesz co masz, to wszyscy wiedzą. 

Zawsze zachęcam moje klientki, do spojrzenia na swoje fanpage okiem krytycznym, okiem klienta. I Ciebie do tego zachęcam. 

Zabaw się wyobraźnią, wejdź na swój profil z innego konta (męża, koleżanki) i zobacz jak to wygląda. Czy jako klient zainteresowałabyś się tymi produktami? Czy podoba się Tobie wygląd, czy strona jest czytelna i porządnie informuje o tym, co i w jaki sposób można zakupić?

Czy nie jest tak, że zanim wpadniesz na link do produktu lub opis minie sporo czasu, bo jest on gdzieś ukryty w poście niżej?

Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić obiektywnie poproś o pomoc kogoś znajomego, osobę totalnie nie związaną z social mediami. Zapytaj jak ona postrzega Twój fanpage, czy widzi wszystko dokładnie, czy została w krótkim czasie od wejścia poinformowana o marce?

Jeśli nie, zanotuj uwagi i zmień wszystko co trzeba. 

Logo 

Obrazek, wektor, grafika.. Dla jednych tylko to, dla innych symbol firmy. Uważam, że każdy powinien najpierw myśleć o nazwie i logo.

Oczywiście tak logo jak i nazwę można z czasem zmienić, podmienić, ale warto myśleć przyszłościowo, żeby jak najmniej potem mieszać. 

Pomyśl nad logiem dłużej, rozrysuj je, zastanów się co ma przekazać. 

Logo możesz zrobić sama w programach graficznych lub zlecić komuś z branży graficznej. 

Tak czy siak pamiętaj, że gdziekolwiek wrzucić post, komentarz to właśnie nazwa i logo są wyświetlane i mogą przyciągnąć potencjalnych klientów lub ich zniechęcić.

Oczywiście możesz w projekcie logo wykorzystać swoje niesamowite pokłady wyobraźnie, ale pamiętaj żeby nie wprowadzać w błąd. Co to znaczy?

Przykład:

Jeśli Twoja firma będzie prowadziła sprzedaż np biżuterii, to głupim pomysłem jest projektowanie logo z psem.

Możliwe, że kochasz czworonogi, ale taka grafika od razu naprowadza na myśl sklep z artykułami dla psów. Tym samym przyciągasz nie tych klientów, a innych odstraszacz. 

Nazwa 

Tutaj również technika dowolna, czyli nazwać możesz jak chcesz, ale zasada podobna jak wyżej. Staraj się patrzeć oczami klienta i tak jak wyżej nazwa jest wyświetlana w momencie pisania wiadomości, komentarza, czy wrzucania posta. Miej na uwadze to i zastanów się dobrze zanim nazwiesz swoja firmę. Nie używaj długich skomplikowanych symboli, klient musi to jakoś zapamiętać.

Zdjęcie w tle 

Klient wskakuje na twój fanpage, gdzie zajmujesz się sprzedażą biżuterii i na grafice w tle widać… pieski w koszyku. Hmm.. pieski ładne, ale kuźwa co to ma do rzeczy? Masz niesamowitą połać miejsca, gdzie możesz wrzucić nowe pierścionki, info o nadchodzących wydarzeniach, nowościach lub grafikę biżuterii. Wszystko, co kojarzy się z Twoja marką będzie świetnym pomysłem. Pamiętaj, żeby grafiki były wyraźne, nie rozmyte – jakość świadczy o Twoim profesjonalizmie. 


 Post przypięty u góry strony

Normalny post, ale oznaczony w taki sposób, żeby zawsze wyświetlał się na pierwszej pozycji. Dla Ciebie oznacza to jedno, że tutaj wpada klient na początku i tutaj powinien dowiedzieć się tego, czego nie zauważył wyżej. Wrzuć ładną grafikę biżuterii, opiszę pokrótce co sprzedajesz, gdzie można to kupić i w jaki sposób. Wrzuć linki do produktów.  Może być krótko, może być dłużej, ważne żeby dawało konkret. Takie posty można zmieniać, ponieważ każdy post jaki wrzucasz można w taki sposób wyróżnić. 

Informacje o firmie

Ta rubryka  np na komputerze jest widoczna w bocznym panelu. Możesz tam umieścić grafikę i ogólne informacje o firmie. To takie firmowe bio, wizytówka. 

Zauważ ile masz możliwości co do zainteresowania klienta swoją marką. 

Nie lekceważ żadnej z nich, bo nigdy nie wiesz, która pomoże Ci na zbudowanie grupy docelowej. 

Leave a comment

Nazwa
E-mail
Komentarz