Jak mówi stare porzekadło „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – i jest to całkowita prawda. Bycie efektywnym w pracy i w wypełnianiu codziennych obowiązków wymaga sporych pokładów energii. Musimy zadbać o to, by nie wyczerpać jej zbyt szybko, przecież po pracy też chcemy być aktywni: dla siebie i dla naszych rodzin. Jak więc zadbać o siebie, by być pełną wigoru w pracy, rozwijać swój biznes i mieć siłę na korzystanie z życia poza nią?

Jesteś tym, co jesz – a na pewno jest tym Twoja energia i samopoczucie

Nawet najlepszej klasy auto, nie pojedzie na beznadziejnym paliwie. Lejąc do baku paliwo gorszej kategorii, przejedziemy na nim mniejszą ilość kilometrów. Auto po pewnym czasie zacznie szwankować i konieczny będzie remont lub wymiana części. Ale jak to ma się do Ciebie? Jeśli będziesz dostarczała sobie na co dzień beznadziejnego paliwa, to daleko nie pojedziesz. Po prostu. Jeśli chcesz działać na najwyższych obrotach, zapewnij sobie dobrą moc napędową.

warzywa i owoce

Jedz posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Postaraj się, by każdy posiłek zawierał porcję warzyw lub owoców. Dodatkowo możesz posypywać danie zieleniną, która doda smaku i mnóstwo witamin. Nie musisz spędzać w kuchni połowy dnia, by odżywiać się zdrowo. Gotuj prosto i szybko: może Twoja rodzina uwielbia makarony? Przygotuj makaron z ulubionymi warzywami na dwa dni – zaoszczędzisz czas i pieniążki. Zadbaj o to, by Twoja dieta była kolorowa i zróżnicowana.

Odpowiednie planowanie, to skuteczne działanie

Łatwiej będzie Ci przygotowywać posiłki, robić zakupy, gdy wszystko zaplanujesz. Usiądź wieczorem przy herbatce i zrób listę posiłków, które lubicie jeść. Spisz wszystkie propozycje i podziel je na takie, które można przygotować bardzo szybko i takie, które wymagają dłuższych przygotowań. Do stworzenia takiej listy dań możesz wykorzystać nasz szablon do druku „LADY B. FITUJE I NOTUJE”

Kolejnym krokiem będzie stworzenie jadłospisu na cały tydzień. Jeśli raz stworzysz taki plan, będziesz mogła go powtarzać z małymi zmianami. Zaplanuj, co zjesz na przekąskę w pracy, jakie będzie Twoje drugie śniadanie. Skorzystaj z planera posiłków  LADY B. FITUJE”, wypełnij go i powieś na lodówce. Taki plan możesz stworzyć w dowolnym dniu tygodnia, ale najlepiej zrobić go na co najmniej tydzień do przodu. Będziesz wtedy wiedziała, co zjesz i nie będziesz musiała zastanawiać się, co przygotujesz i czy znowu Ci wystarczy na to czasu. Unikniesz zjadanych na szybko posiłków na mieście, bo znowu nie masz obiadu. 

Masz już listę posiłków, które lubicie oraz jadłospis na kolejne dni. Przydałaby się jeszcze lista zakupów do zrobienia. Wypisz wszystkie produkty z dań, które będziesz przygotowywać i podkreśl kolorem te, które musisz kupić. Możesz od razu wpisać je na listę zakupów. 

Endorfiny – Twój własny powerbank

Ruch jest bodźcem, który zmusza nasz mózg do większej aktywności. Dzięki temu wytwarzają się hormony takie, jak: endorfina (szczęście, zadowolenie), dopamina (motywacja), serotonina (energia). Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem naszego dnia. Spójrzmy na to realnie – nie mamy codziennie czasu na wyczynowe trenowanie, ale … to nie oznacza, że nie możemy wygospodarować małej chwilki na ćwiczenia. Tylko wymówkowicze mówią, że nie mają czasu, by się ruszać. Guzik prawda! 

bieganie i sport

Jak możesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną:

 • 1. Wyjdź z psem na dłuższy spacer,
 • 2. Porzuć komunikację miejską i idź pieszo,
 • 3. Na drobne zakupy jedź rowerem,
 • 4. Zamień poranną kawę na aktywne spacerowanie,
 • 5. Podczas gotowania obiadu, włącz muzykę i ruszaj się, tańcz, co tylko chcesz,
 • 6. Pobaw się z dzieckiem w berka,
 • 7. Przerwy między pracą poświęć na rozciąganie, przeciąganie,
 • 8. Przed snem i po wstaniu zrób kilka ćwiczeń,
 • 9. Czas wolny spędź np. na grze w badmintona lub frisbee,
 • 10. Wyznacz raz w tygodniu czas na intensywniejszy trening.

Pomyśl nad tym, jaka aktywność sprawia Ci przyjemność i kiedy masz chwilkę, by z niej skorzystać. Zrób listę takich czynności: np. jogging, szybki spacer, jazda na rolkach. Zapisz je w Boss’kiej liście zadań do wykonania. Korzystaj z różnych form aktywności, tak by szybko się nie znudzić.

Lady Boss’ka, czas się zorganizować

Muszę to powtórzyć jeszcze raz: odpowiednie planowanie, to skuteczne działanie. Możesz mieć najlepsze pomysły, milion inspiracji, ale bez planu nie zajdziesz zbyt daleko. Jeśli chcesz złapać w życiu balans i znaleźć czas na: zdrowe odżywanie, aktywność fizyczną, rozwój zawodowy i osobisty, aktywny czas z rodziną, to musisz mieć plan. 

Taki plan powinien zawierać najważniejsze elementy z Twojego tygodnia, miesiąca, bo planować możesz na taki okres czasu, jaki potrzebujesz. Polecam Ci zacząć od planowania tygodniowego. 

Zaplanuj dzień, w którym:

 • 1. zrobisz zakupy,
 • 2. będziesz gotować,
 • 3. zrobisz trening,
 • 3. poczytasz książkę,
 • 5. pobawisz się z dzieckiem,
 • 6. będziesz dłużej pracować.

Oczywiście, to są tylko przykłady. Zastanów się, jak wygląda Twój tydzień, co chciałabyś w nim zmienić, co zawrzeć, co zrealizować. Pamiętaj, by zostawić sobie czas na relaks 🙂

Życie, to nie tylko powinności

Dużo mówi się o równowadze, harmonii, balansie. Warto o tym pomyśleć przy planowaniu wszystkich działań. Plan jest ważny i dzięki niemu będziesz skutecznie realizowała swoje cele, ale nie zapominaj o tym, co jest najważniejsze – radość z życia. Zostaw sobie zapas czas na odpoczynek, relaks i to, co sprawia Ci największą przyjemność 🙂

Leave a comment

Nazwa
E-mail
Komentarz