Organizacja życia codziennego często bywa twardym orzechem do zgryzienia. Obowiązków, potrzeb i oczekiwań jest coraz więcej, a w dodatku musisz zorganizować całe życie rodzinne. To z pewnością nie lada wyzwanie. Czy istnieje jakaś cud-porada, która sprawi, że Twoje życie stanie się pięknie poukładane, a wszystkie sprawy zapięte na ostatni guzik? Pewnie nie. Jednak istnieje kilka zasad, które pomogą Ci przebrnąć przez trudy dnia codziennego i usprawnić Wasze wspólne funkcjonowanie w tej zwariowanej rzeczywistości. Marzysz o chwili sam na sam, o kawie w ciszy, wyjeździe z koleżanką do spa na weekend? Wydaje Ci się to niemożliwe? Warto spróbować zorganizować czas w taki sposób, abyś nie musiała rezygnować z tych wspaniałości.

WRZUĆ NA LUZ 
Nie spodziewałaś się tego, prawda? To niesamowicie ważne, żebyś uświadomiła sobie, że nie ma kobiet, mam ani rodzin idealnych! Ty też nie musisz taka być. Pogódź się z tym, że nigdy nie będziesz w stanie zadowolić wszystkich i spełnić oczekiwań każdego… i to absolutnie nie znaczy, że jesteś wtedy złą matką, żoną, córką, czy przyjaciółką. Pamiętaj, że nie jesteś nadprzyrodzonym stworzeniem i wraz z założeniem rodziny nie otrzymujesz magicznych mocy. Wciąż liczą się Twoje potrzeby, marzenia i wciąż masz pełne prawo na czas dla siebie i odpoczynek. Ale jak to zrobić? Przecież w tym szale nie ma czasu na relaks! No właśnie… może nie ma, bo za dużo bierzesz na siebie? Może jesteś w stanie oddelegować jakieś zadania komuś innemu? Wiem, że robisz to najlepiej na świecie, ale zapewniam Cię, że inni też dadzą radę 🙂

 

ROZMAWIAJ 

Masz poczucie, że w domu wszyscy liczą na Ciebie? Że oczekują od Ciebie, żebyś była zawsze zorganizowana, dokładna, zaradna, a do tego wesoła i wypoczęta?

A może tylko Ci się tak wydaje? Zapytaj członków swojej rodziny o to, czego tak naprawdę od Ciebie oczekują. Porozmawiaj z nimi szczerze, ustalcie wspólnie zasady działania w Waszym domu, podzielcie się obowiązkami. Pamiętaj, że nie jesteście wrogami, tylko drużyną! Musicie działać razem. Komunikuj, jeśli jesteś zmęczona i nie oczekuj, że wszyscy się tego domyślą. Po prostu mów – naprawdę rozmowa jest kluczem do sukcesu.

USTAL PRIORYTETY

Chciałabyś wykonać wszystkie zadania naraz? No pewnie, kto by nie chciał. Zastanów się jednak, czy na pewno wszystko jest takie ważne i musi być zrobione „na teraz”? Zacznij od najtrudniejszych lub najbardziej czasochłonnych czynności. Zobaczysz, że później pójdzie jak z płatka. Sporządź listę, w której zapiszesz zadania, które musisz zrealizować teraz, a które mogą spokojnie poczekać. Może zamiast 10 aktywności na wspólne spędzenie czasu z rodziną, wybierzecie tylko 1 – ale taką, w której nie będziecie musieli się spieszyć i będziecie mogli cieszyć się z chwili spędzonej razem. 

PLANUJ

Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy.

Brian Tracy

Koniecznie sięgnij po długopis i kalendarz, a najlepiej planer. Jeśli jeszcze go nie masz, najwyższy czas, aby go nabyć! Wybierz wzór, który będzie najbardziej do Ciebie pasować! Planer pozwoli Ci cieszyć się z wykonywanych zadań. Dzięki niemu zobaczysz jak łatwo i przyjemnie możesz działać, nie tracąc energii na zastanawianie się, co jeszcze trzeba, czego zapomniałam i o czym należy pamiętać. Sporządź listę zadań do zrobienia najlepiej dzień wcześniej, a rano ustal priorytety. 

UKRADNIJ TROCHĘ CZASU
Idziesz na zakupy – zaplanuj wcześniej listę posiłków (najlepiej na kilka dni naprzód), a następnie przygotuj listę zakupów. Wyjście do sklepu „bez przygotowania” sprawi, że będziesz błądzić po alejkach i zastanawiać się, co tu zjeść na obiad, co jeszcze trzeba kupić… a jak o czymś zapomnisz, stracisz kolejny czas, żeby wrócić do sklepu po zapomnianą rzecz. A może czasami lepiej zrobić zakupy przez internet? Nie masz czasu na gotowanie – zamów jedzenie. Świat się nie zawali, jak raz na jakiś czas zjecie coś „niedomowego”.

Wiem, że ta droga nie jest łatwa, ale myślę, że warto zacząć od tych kilku prostych zasad i wcielić je w życie. Spróbuj wygospodarować czas na odpoczynek i na czas dla siebie. Pamiętaj, że dopiero wtedy, gdy zadbasz o siebie, będziesz mogła zadbać o innych.

Leave a comment

Nazwa
E-mail
Komentarz